_Przewodnik dokumentalisty

„Przewodnik dokumentalisty” prof. Grażyny Kędzielawskiej, Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT, 2012. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna) w Łodzi wydała unikalny skrypt, pierwszy na polskim rynku przewodnik dla studentów i reżyserów filmów dokumentalny. W przygotowaniu jest jego białoruska wersja.

Grażyna Kędzielawska - scenarzystka i reżyserka filmów oświatowych i dokumentalnych. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Wykładowca PWSFTviT, w 2006 roku otrzymała tytuł profesora sztuki filmowej.

Maria Zmarz – Kocznowicz, jedna z najważniejszych polskich reżyserek filmowych:

„Książka Grażyny Kędzielawskiej o filmie dokumentalnym jest wyjątkowa – to podręcznik, można tak powiedzieć, napisany latami doświadczenia dydaktycznego w łódzkiej szkole filmowej. Doświadczenia, które zaowocowało kilkudziesięcioma, nagradzanymi na całym świecie, etiudami dokumentalnymi studentów zrobionymi pod jej opieką artystyczną. Grażyna Kędzielawska, jak nikt inny potrafi uczyć dokumentu. Jej unikalny program, zapisany w książce i poparty przykładami etiud, zadań, ćwiczeń, prowadzi krok po kroku przez wszystkie podstawowe zagadnienia przed którymi staje początkujący filmowiec. Nazywa je, opisuje, systematyzuje, odnosi do tego co już w filmie dokumentalnym powstało. To pierwsza tego typu książka w Polsce, niezwykle ważna w czasach niesłychanej popularności tego gatunku filmowego.”

Kazimierz Karabasz, reżyser, nestor polskiego filmu dokumentalnego pisząc o „Przewodniku dokumentalisty” cytuje autorkę książki:

<„U podstaw dokumentalizmu jest ciekawość ludzi i świata. Z tej ciekawości rodzą się często ważny temat, idea, problem przyszłego filmu”. Jestem gorącym zwolennikiem tego poglądu. Istnieje oczywiście wiele innych powodów dla których reżyser pragnie zrealizować swój film, ale zawsze jest to echo jakichś obserwacji, przeżyć lub emocji autora, echo ciekawości życia innych ludzi. Inne ważne poruszane w publikacji kwestie to rzetelna dokumentacja, dobry zapis scenariusza, a przede wszystkim umiejętność portretowania bohatera, w którą powinna być wpisana uczciwość i rzetelność.&gt;