_Projekty

_wstecz
Aleh Dashkevich - “Od dzwonka do dzwonka”, 15 min. (2014)

Natalia Pińchuk żyje od dzwonka do dzwonka, czekając na sygnał od męża, który jest w więzieniu. Znany białoruski opozycjonista Aleś Bialacki pomagał osobom represjonowanym na Białorusi i został skazany na cztery i pół roku więzienia, z którego został zwolniony 21 czerwca 2014.

Scenariusz: Aleh Dashkevich, Paulina Sciepanienka

Zdjęcia: Sergiej Panasjuk, Larysa Kabiernik, Aleh Dashkevich, Sergiej Sjemianiuk, Aleś Łapicki

Montaż: Sergiej Panasjuk

Konsultacja artystyczna: Beata Dzianowicz, Jan Zamojski

Producent: Jolanta Kilian

Aleh Dashkevich - absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Sportu. Pracował w biurze programów sportowych jako instruktor-doradca, w niezależnej kompanii telewizyjnej "MM-4" jako dziennikarz i redaktor naczelny. Od 1995 w „Internews Network” w programie „Czas miejscowy”, a w roku 1997 stworzył tam serię wideo-esejów „Anatomia Pasji”. Był zwycięzcą w ramach konkursu Fundacji Sorosa w Białorusi "Najlepszy raport telewizyjny". W 1998 uczestnik projektu "Demokratyczny Ekspres" pod auspicjami "Internews Network", BBC i studia kina dokumentalnego Yurisa Podnieksa (Łotwa) - o problemach społeczeństw post-komunistycznych w krajach Europy Wschodniej. Od 1999 niezależny producent i reżyser. Film "Dziennikarze" (2008) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Amsterdamie (IDFA w 2008 r.) wszedł do pierwszej dziesiątki filmów mających znaczenie społeczne według organizacji "Amnesty International". W 2010 był współzałożycielem Stowarzyszenia "BelFilm" z siedzibą w Wilnie i został wybrany jego przewodniczącym.

Filmografia:

Rycerze marzeń" („Рыцары мары”, 1999), "Proste opowieści" („Простыя гісторыі”, 2002), "Wybór" („Выбар”, 2001), "Mogę żyć lepiej" („Магу жыць лепей”, 2002), "Monologi" („Маналогі”, 2005), "Dzień Wolności" („Дзень Волі”, 2008, we współautorstwie) “Dziennikarze” („Журналісты”, 2008), “Varhany” (2009), “Od dzwonka do dzwonka” (2014).