_Projekty

_wstecz
Aliaksandr Matafonau / Bahdan Arlou - "Człowiek z flagą" - konsultacja Maria Zmarz - Koczanowicz

Siergiej Kawalenka - bezkompromisowy młody człowiek o silnej woli, który szczerze wierzy w białoruską ideę narodową. Niektórzy nazywają Siergieja bohaterem, niektórzy uważają go za błazna, a niektórzy po prostu za wariata. Jest bohaterem, bo na złość milicji zawiesza zakazaną biało-czerwono-białą flagę w najbardziej zaskakujących miejscach; błaznem – bo poglądy Siergieja są proste a czasem naiwne; wariatem – bo jest gotowy umrzeć za to w co wierzy. Spróbujemy spojrzeć na Kawalenkę z innej strony – jak na prostego Białorusina, który mieszka na obrzeżach stolicy obwodu, kocha żonę i wychowuje dzieci, czyta książki i pracuje.

Aliaksandr Matafonau - scenarzysta, reżyser, prowadzący. Ukończył Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, kierunek: Dramaturgia, Białoruskie Kolegium o specjalności: dziennikarstwo, kursy reżyserskie i telewizyjne w Sankt Petersburgu. Od 1999 roku pracuje w telewizji (od 2004 jako korespondent specjalny). Stworzył sześć projektów autorskich, ponad 200 programów oraz filmów telewizyjnych o różnej tematyce: "Cienie i postacie" (Цені і постаці), "Biografia słowa" (Біяграфія слова), "Alchemia słowa" (Алхімія слова), "Mamy rzeczy" (Маем рэчы…), "Archiwum otwarte" (Адкрыты архіў) oraz program historyczno–kulturalny, "Labirynty" (Лабірынты dla stacji telewizyjnej "Ład"). Został zwycięzcą białoruskiego konkursu telewizyjnego "Telewierszynia" w nominacjach "najlepszy scenarzysta" (trzecie miejsce, 2005 r.), "najlepszy program historyczno-kulturalny" (drugie miejsce, program telewizyjny "Mamy rzeczy", 2006 r.). Uczestnik i zwycięzca Międzynarodowego Forum i Międzynarodowych Festiwali Telewizyjnych w Polsce (Forum Ekologiczne EKORAJ, Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów), poświęconych przyrodzie oraz ekologii. Autor i reżyser dokumentalnego filmu-wywiadu "Jak po suchym…" (Як па сухому…” Штрыхі да партрэта Рыгора Барадуліна), o białoruskim poecie Ryhorze Baradulinie (2010 r.)

Bahdan Arlou – absolwent Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego w 2004 roku (skończył iberystykę). Pracował jako wykładowca, tłumacz, redaktor i copywriter. Pierwsze doświadczenia w pracy z filmem jako operator zdobywał pracując w multimedialnym czasopiśmie CDMAG/34mag (www.34mag.net). Projekt "Człowiek z flagą" to jego debiut w filmie dokumentalnym.